Özel Etap Normal Etap Nedir?

Ralli güzergahının, zaman tutularak geçilen bölümlerine “Özel Etap” denir. Özel etaplar trafiğe kapalı ve görevliler tarafından güvenliği alınmış bölümlerdir. Özel etaplarda, yarışmacılar sırayla start alırlar ve en iyi zamanı elde etmeye çalışırlar.

Rallideki kavramlardan bir diğeri de “Normal Etap” tır. Normal etaplar, özel etapları birbirine bağlayan transfer yollarından oluşur. Bu yollar gündelik hayatta kullanılan sokaklar, caddeler, otoyollar, vb. olabilirler. Yarışmacılar bu bölümlerde trafik kurallarına uyarak ve güzergahı takip ederek, bir sonraki özel etaba veya servis alanına ulaşırlar.

Ralli Nedir?

İnsanoğlu her zaman rekabet etme ruhuna sahiptir. A noktasından B noktasına dört tekerlek üzerinde gitme imkânı ortaya çıkınca, birisinin oraya diğerlerinden daha hızlı gitmeyi istemesi kaçınılmazdı! İşte rallinin kendisi de bu: bir yerden başka bir yere dünyadaki diğer herkesten daha hızlı gitmek.

Eski günlerde böyle küçük bir oluşum dikkate alındı. Rallilerin çoğu ünlü Londra-Brighton Rally de olduğu gibi belirli mesafeyi en kısa zamanda gidenin galip olduğu yol yarışlarından ibaretti.

Şimdi ise ralliler özel etap olarak adlandırılan sıkı bir biçimde kontrol altında tutulan parkurlarda yapılan birbirine bağlı güzergâhlarda düzenlenir.

<<  Aralık 2017  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
      1  2  3
  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031